Pacjent z zespołem nadwrażliwego jelita leczony przewlekle przez gastrologa – jak długo stosować leki typu trimebutyna, nie mając możliwości konsultacji ze specjalistą?

Lek. med. Andrzej Dubik

Zespół jelita nadwrażliwego należy do grupy chorób zwanych zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się on przewlekłym bólem brzucha (trwającym ponad 3 miesiące), który pojawia się co najmniej raz w tygodniu i towarzyszy mu zmiana rytmu wypróżnień lub zmiana konsystencji stolca. Jest to choroba przewlekła, często uciążliwa dla pacjenta, zaburzająca istotnie jakość życia. Należy jednak pamiętać, że – pomimo uciążliwości – nie powoduje trwałego pogorszenia stanu zdrowia ani skrócenia życia.

Osoby z dolegliwościami charakterystycznymi dla zespołu jelita nadwrażliwego są częstymi pacjentami zarówno w Poradniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, jak i w Poradniach Specjalistycznych.

Leczenie powinno być wielokierunkowe, a jednym z leków stosowanym w tej chorobie jest trimebutyna.

Trimebutyna jest lekiem stosowanym w zaburzeniach motoryki jelit i w leczeniu bólu brzucha związanego z zaburzeniami czynności dróg żółciowych oraz zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego. Jest to lek regulujący czynność motoryczną w obrębie przewodu pokarmowego poprzez wpływ na receptory enkefalinergiczne i na kanały sodowe.

Trimebutyna jest to farmaceutyk dobrze tolerowany przez pacjentów. Z uwagi na dobry profil bezpieczeństwa nie jest określony maksymalny bezpieczny okres stosowania tego preparatu. Należy pamiętać, że jest to lek do przewlekłego stosowania. Z uwagi na fakt, że jest na receptę, jego stosowanie zawsze odbywa się pod kontrolą lekarza zlecającego jego przyjmowanie. W przypadku zmniejszenia natężenia dolegliwości, z powodu których został zlecony, można bezpiecznie stosować go przez dłuższy (nieokreślony dokładnie) czas.

Polecane artykuły