Nasilone wzdęcia – kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem?

Lek. med. Andrzej Dubik

Wzdęcia są częstą przyczyną zgłaszania się pacjentów do gabinetów lekarskich.

Jest to dolegliwość trudna do zdefiniowania. Pacjenci opisują ją jako powiększenie obwodu brzucha i wiążą to z nagromadzeniem dużej ilości gazów jelitowych. Dla innych osób jest to nadmierne wydalanie gazów jelitowych (flatulencja) okresowo związane (lub nie) z dolegliwościami bólowymi brzucha.

Powietrze dostaje się w różnej ilości do przewodu pokarmowego podczas połykania pokarmów stałych lub płynów. Część tego powietrza wydostaje się z powrotem poprzez odbijanie, a część przedostaje się do dalszych części przewodu pokarmowego.

Innym źródłem gazów jelitowych jest fermentacja bakteryjna węglowodanów oraz niewchłanialnych lub nietrawionych składników pokarmowych (sorbitol, celuloza) z wytwarzaniem wodoru, metanu , siarkowodoru, jak również w mniejszych ilościach gazów o silnym zapachu – indolu i skatolu. Ilość gazów fermentacyjnych zależy zarówno od składu jakościowego mikroflory jelitowej, jak również od jej ilości (przerost bakteryjny jelita cienkiego – SIBO).

Zaburzenia motoryki związane np. z okresem pooperacyjnym czy też z zaparciem również sprzyjają powstawaniu zwiększonej ilości gazów.

Wzdęcia mogą towarzyszyć również chorobom organicznym przewodu pokarmowego – celiakii, chorobom zapalnym jelit, kamicy żółciowej. Nagłe powiększenie obwodu brzucha – z zatrzymaniem oddawania gazów i stolca, a następnie z wymiotami – może być objawem niedrożności, choroby wymagającej pilnej interwencji medycznej.

Wzdęcia, choć są dolegliwością uciążliwą i krępującą, najczęściej nie wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. Jeśli natomiast są objawem towarzyszącym innym uporczywym dolegliwościom ze strony przewodu pokarmowego (krwawieniu, przewlekłej biegunce, ubytkowi masy ciała) powinny zostać skonsultowane przez lekarza.

Polecane artykuły