
Ból brzucha i biegunka – czy to może być koronawirus?
Lek. med. Andrzej Dubik
Biegunką nazywamy oddawanie stolca o nadmiernie luźnej konsystencji – półpłynnego, płynnego lub wodnistego, ze zwiększoną częstotliwością w stosunku do zwykłego rytmu wypróżnień.
Przyczyny biegunki mogą być bardzo różne – od zakażeń wirusowych, bakteryjnych, pasożytniczych, przez alergie, zatrucia pokarmowe, stres, nieswoiste choroby zapalne jelit, przedawkowanie leków lub suplementów diety – np. witaminy C lub magnezu.
Najczęstszą przyczyną ostrej biegunki (czyli trwającej do 14 dni) jest biegunka infekcyjna. Jest to drugie najczęstsze po chorobach układu krążenia schorzenie na świecie. Zakażenia rotawirusami wywołują corocznie 120-140 mln zakażeń i około 600 tys. zgonów. Głównie w krajach o niskim statusie socjoekonomicznym.
W Polsce zapadalność na biegunkę infekcyjną wg raportu GIS wynosi ok. 69/100 tys. ludności (jednak faktyczna ilość na pewno jest większa z uwagi na niepełną zgłaszalność).
Głównym objawem infekcji przewodu pokarmowego poza biegunką jest kurczowy ból brzucha wynikający z nadmiernie pobudzonej perystaltyki.
Wirus SARS-CoV-2 powoduje chorobę zwaną COVID-19, w mediach głównie nazywany jest koronawirusem – od nazwy jego grupy systematycznej. Wirus ten na dzień nagrywania porady rozpoznano u 3,5 mln ludzi na świecie i był przyczyną 245 tys. zgonów.
W Polsce rozpoznano go u ok. 14 tys. osób i wywołał 670 zgonów.
Infekcja tym wirusem u około 80% ludzi przebiega bezobjawowo. U około 4% ludzi objawy zagrażają życiu, powodując konieczność hospitalizacji w Oddziałach Intensywnej Opieki Medycznej. Główne objawy choroby COVID-19 to gorączka, suchy kaszel, bóle mięśniowe, duszność. Z dotychczas przeprowadzonych analiz statystycznych wynika, że u 10,4% osób zakażonych objawowo jednym z symptomów choroby jest biegunka – niewystępująca jednak jako jedyny objaw.
Podsumowując: jeśli u Państwa lub Państwa rodziny pojawi się nasilona biegunka, to nie należy podejrzewać u siebie wirusa SARS-CoV-2. Jeśli biegunce towarzyszą gorączka, kaszel, bóle mięśni, przyczyną tych objawów może być koronawirus, jednak bardziej prawdopodobną przyczyną wydaje się być rotawirus lub adenowirus.